Atrkacje Soliny

Solina wieś w Polsce leżąca w województwie podkarpackim, w powiecie leskim, w gminie Solina. Zalicza się do najbardziej popularnych miejscowości w Bieszczadach. Największą atrakcją w Solinie jest bez wątpienia zapora wodna na Sanie tworząca największy sztuczny zbiornik wodny w Polsce. Osada letniskowa (urząd gminy Solina ma siedzibę w Polańczyku). Solina noclegi. Poczta, ośrodek zdrowia, stacja benzynowa, restauracje, liczne sezonowe punkty małej gastronomii oraz sprzedaży pamiątek. Latem dyskoteki. Przystań statków spacerowych oraz wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Wieś powstała zapewne w XIV wieku. Solina pensjonaty. Pierwszy raz Solina wzmiankowana jest w dokumencie z 1426 jako miejscowość leżąca w dobrach Kmitów. W II połowie XV w. miała miejsce powtórna lokacja wioski na prawie wołoskim. Przypadła ona synowi siostry wojewody, Katarzyny Kmicianki – Mikołajowi Stadnickiemu. Otrzymał on wtedy w spadku jeszcze Myczków. Miejscowość zawdzięcza nazwę występującym tu niegdyś słonym źródłom. Większą część mieszkańców stanowili Polacy. Po II wojnie światowej wysiedlono stąd ludność ukraińską, jednak nadal pozostało w Solinie ok. 500 mieszkańców. Obecnie wieś jest osiedlem pracowników elektrowni wodnej i domów wypoczynkowych.

Plany budowy zapory w Solinie snuto już przed wojną, jednakże nie udało wówczas ich się zrealizować. W latach 1961 – 1968 wybudowano na Sanie zaporę wodną, która dała początek największemu polskiemu sztucznemu zbiornikowi wodnemu noszącemu nazwę Zalew Soliński. Zapora ma długość 664 metry i około 80 m wysokości. Powierzchnia zalewu wynosi ok. 21 kilometrów kwadratowych, długość od zapory do miejscowości Rajskie wynosi 26 kilometrów. Teren byłej wioski Solina znalazł się ok. 50 m pod wodą. Solina wille. Zapora spełnia nie tylko funkcje regulatora przepływów Sanu, lecz jest także elektrownią wodną. Z punktu widzenia turysty jednak najbardziej istotna jest funkcja rekreacyjna zalewu.

Godnym polecenia miejscem jest również zalew Myczkowiecki. Jest on nieporównywalnie mniejszy od Solińskiego, ma ok. 2 km kwadratowe powierzchni, a długość ok. 6 km. Solina pokoje. Średnia głębokość tego zbiornika wynosi 5 m, natomiast maksymalna ok. 15 m. Ciekawostką jest fakt, że temperatura wody zbiornika Myczkowieckiego jest o około 5 st/C niższa od temperatury w Jeziorze Solińskim. Dzieje się tak dlatego, że zbiornik myczkowiecki jest zbornikiem wyrównawczym dla solińskiego co powoduje mieszanie się wód obu tych akwenów, stąd wahania temperatury. W odróżnieniu od Zalewu Solińskiego, Zalew Myczkowiecki posiada przeważnie łagodne brzegi. Solina apartamenty. Jest tu znacznie mniej rozwinięte zaplecze turystyczne, jednak na jego brak i tu nie można narzekać. Najwięcej miejsc gdzie można się zatrzymać jest w okolicy samych Myczkowiec po północnej stronie jeziora oraz pomiędzy Myczkowcami a Bóbrką, u podnóża góry Koziniec (527 m n.p.m).