Pieniny Słowackie

Pieniny noclegi to pasmo górskie położone w południowej Polsce. to góry o małym zróżnicowaniu wysokościowym szczytów. Dwa przełomy Dunajca dzielą Pieniny na 3 części.
Pogoda w Pieninach, kiedy jechać: Klimat w Pieninach należy do łagodnych w porównaniu z innymi sąsiednimi pasmami górskimi. Charakteryzuje się dość niskimi średnimi sumami opadów oraz niewielką ilością dni deszczowych. Najpiękniej jest tu wiosną.

Atrakcje, warto zobaczyć w Pieninach: Niedzica, Czorsztyn, Kluszkowce, Jaworki z rezerwatami Wąwóz Homole i Biała Woda, Szczawnica, kolejka krzesełkowa na Palenicę, Krościenko nad Dunajcem, Dębno Podhalańskie, spływ tratwami flisackimi przełomem Dunajca.

Ukształtowanie terenu noclegi Pieniny sprawia, że znajduje się tam wiele szlaków dla różnych grup, w zależności od zaawansowania i wieku. Uważa się, że w Pieninach występuje połowa znanych w Polsce gatunków zwierząt. W Pieninach występują dwie rośliny endemiczne tzn. gatunki nigdzie indziej na świecie nie spotykane – mniszek pieniński i pszonak pieniński.

Turyści przebywający w polskiej części Pieniny domki, po przekroczeniu naszej południowej granicy mogą podziwiać równie piękne Pieniny Słowackie. Stanowią je tak zwane Małe Pieniny (głównie grupa Golicy) rozciągające się od granicy poslko-słowackiej na Przełomie Dunajca po przełęcz Rozdziela i Litmanowskie Skałki. W tej części znajduje się najwyższy szczyt Pienin, Wysoka, zwana też Wysokimi Skałkami (1052 m n.p.m.).

Na Słowację można dostać się poprzez trzy przejścia graniczne: drogowe przejście w Niedzicy prowadzące do miejscowości Spiska Stara Wieś, w Sromowcach Niżnych poprzez pieszo-rowerową kładkę nad Dunajcem prowadzącą do Czerwonego Klasztoru, oraz ze Szczawnicy ścieżką pieszo-rowerową do Leśnicy. Granicę można również przekraczać przejściami znajdującymi się w górach na pieszych szlakach turystycznych: szlak niebieski na Wysoką, szlak żółty ze Szlachtowej do Wielkiego Lipnika, szlak zielony Jaworki – Stranany i szlak żółty Jaworki – Litmanowa. Pieniny pensjonaty

Słowackie miejscowości w tej części Pienin to Czerwony Klasztor (Červený Kláštor), Leśnica ( Lesnica), Wielki Lipnik (Veľký Lipník), Haligowce (Haligovce), Litmanowa (Litmanová) oraz Stranany (Stráňany). Oprócz Leśnicy wszystkie te miejscowości leżą na obrzeżach słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego (Pieninský Národný Park) w skrócie PIENAP. Pieniny pokoje gościnne

Główne atrakcje po słowackiej stronie to odpowiednik polskiego spływu Dunajcem, mający zaledwie 9 km spływ tratwami od Czerwonego Klasztoru do Leśnicy, ciekawy rezerwat przyrody Haligowskie Skały z największą jaskinią Pienin Aksamitką, klasztorny kompleks kamedułów z XIV wieku Czerwony Klasztor, zespół wapiennych skałek Litmanowskie Skałki, Sanktuarium Matki Boskiej Litmanowskiej, oraz wieś Leśnica jedyna miejscowość całkowicie położona w środku Pienin wraz z rezerwatem przyrody Przełom Leśnickiego Potoku

Welki Lipnik za mgłą – Pienin słowackie Pieniny Słowackie Pieniny Słowackie Pieniny Słowackie
Największą imprezą kulturalną w słowackich Pieninach są Zamagurskie uroczystości folklorystyczne, czyli przegląd ludowego śpiewu, tańca i gier, który odbywa się wśród czarującej przyrody Pienin w amfiteatrze na brzegu rzeki Dunajec, w miejscowości Červený Kláštor. Festiwal odbywa się od 1976 roku, zawsze w połowie czerwca, jego częścią jest też jarmark rzemiosł ludowych i degustacja tradycyjnych góralskich potraw.