Gliczarów Górny

Gliczarów Górny to niewielka malownicza wieś  podhalańska usytuowana w województwie małopolskim, w powiecie tatrzańskim, w gminie Biały Dunajec. Wysokie położenie i widok na całe Tatry i Podhale powodują, że do Gliczarowa Górnego przyjeżdża wielu turystów o każdej porze roku.
Początków Gliczarowa sięgają już połowy XVII wieku. Wieś lokowana była na prawie wołoskim, stąd wiadomo, że głównym zajęciem pierwszych mieszkańców była hodowlą owiec i rolnictwo.
Nazwa miejscowości ma dwojakie pochodzenie. W języku pasterzy wołoskich, słowo „glicza” wskazywało miejsce silnego wiatru. Natomiast w języku niemieckim gletscher oznacza lodowiec.

Do atrakcji Gliczarowa Górnego należy zaliczyć Kościół Katolicki pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim, Szlak łączący kilkanaście drewnianych rzeźb – kapliczki, krzyże, świątki.
Stąd wywodzi się wybitny ludowy twórca Wojciech Kułach Wawrzyńcok, który żył w XIX wieku. Niedawno powstał specjalny szlak im. Gliczarowskiego rzeźbiarza, który łączy nie tylko poszczególne części Gliczarowa ale biegnie również przez inne wioski podhalańskie.  Warto również zobaczyć : Kaplicę p.w. Św. Jana Chrzciciela w Gliczarowie Dolnym.
Gliczarów Górny ma  doskonale zachowana   archaiczną gwarę podhalańska, przeróżne zwyczaje i obrzędy, muzyka, taniec, śpiew oraz drewniana architektura i sztuka ludowa.

Dla miłośników sportów zimowych również się coś znajdzie. Znajduje się tu stok narciarski, Stacja Narciarska u Steni, 3 wyciągi o łącznej długości trasy zjazdowej ponad 1000 m ,wyciąg orczykowy, długość 500 m ,wyciąg orczykowy, długość 400 m , wyciąg orczykowy, długość 100 m. Trasy rozpoczynają się w Fiśkowej Dolinie i kończą na Dziadkówce .Również do atrakcji zimą należy zaliczyć kuligi , wraz z ogniskiem na zakończenie.
Zabudowa Gliczarowa Górnego ujmuje swym urokiem, nawiązuje do tradycyjnego budownictwa podhalańskiego, z wysokimi i wąskimi domami oraz ze spadzistymi dachami.