Sromowce Wyżne

Sromowce Wyżne noclegi – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Czorsztyn w Pieninach nad Dunajcem. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie nowosądeckim.

Miejscowość utrzymywała się głównie z rolnictwa i flisactwa; od czasu powstania Zbiornika Czorsztyńskiego oraz wyciągu na stoku Sosny obserwuje się wzmożony napływ turystów, którzy są zapraszani przez mieszkańców do licznych tutaj gospodarstw agroturystycznych. W dzielnicy Sromowiec Wyżnych zwanej Kąty zaczyna się spływ Dunajcem. Sromowce Wyżne agroturystyka są uważane za jedno z najlepszych miejsc na wypoczynek w Pieninach.

W Sromowce Wyżne pokoje do wynajęcia na wygonie miał znajdować się zamek, który w 15. wieku miał pełnić rolę strażnicy pomocniczej przy zamku czorsztyńskim na granicy polsko-węgierskiej. Aktualnie po zamku nie ma śladu, pozostała jednak nazwa góry, na której ów zamek miał się znajdować – Zamczysko.

Jedną z głównych atrakcji turystycznych Sromowiec Wyżnych jest spływ Przełomem Dunajca. Warto odwiedzić Izbę Regionalną zorganizowaną przez miejscowe koło gospodyń wiejskich. Atrakcją dla turystów jest także zabytkowy kościół pw. św. Stanisława BM, obok którego znajdują się pomniki ówczesnych właścicieli ziemskich i fundatorów kościoła, rodziny Drohojowskich. We wsi odbywają się letnie festyny z występami zespołów regionalnych. Znajduje się tu również muzeum przybliżające tradycje góralskie.
W okolicy wsi znajduje się wyciąg narciarski Polana Sosny oraz elektrownia wodna Niedzica, w której można obejrzeć filmy i zwiedzić niektóre wnętrza tamy na Dunajcu.
Spływ Dunajcem jest atrakcją wyjątkową nie tylko w Polsce, ale również niemal w całej Europie. Gdzie indziej ciężko bowiem o tak niezwykłe widoki jak tutaj. Trasa spływu wiodącego przez przełom Dunajca ma długość kilkunastu kilometrów. Spływy są na przełomie Dunajca organizowane już od wielu, wielu lat. Pierwsza profesjonalna przystań powstała jednak dopiero w latach 70- tych 20. wieku. tanie noclegi Sromowce Wyżne

Pomimo wielu badań, naukowcom wciąż trudno jest wyjaśnić genezę powstania przełomu Dunajca. Swoje własne odpowiedzi na to zagadnienie posiadają natomiast okoliczni mieszkańcy. Można od nich usłyszeć wiele legend i tajemniczych opowieści. Według jednej z nich, to sam Bolesław Chrobry wyrąbał Dunajcowi ujście. Inna legenda głosi, że przełom powstał w wyniku szalonego pościgu rycerza Ferkowicza za królem węży.

Widoki zdecydowanie piękne i z pewnością jest to jeden z żelaznych punktów podczas pobytu w Pieninach, ale jak dla mnie rozrywka w nieco emeryckim stylu. Były momenty, kiedy spływ Dunajcem się dłużył, ale były też i takie, w których widoki zapierały dech, na przykład na 3 Korony. Generalnie warto, ale jeśli ktoś woli bardziej aktywne formy zwiedzania, to może się nieco nudzić. Sromowce Wyżne pokoje gościnne