Szczytno

Będąc w Szczytno noclegi, należy koniecznie odwiedzić mieszczące się w ratuszu Muzeum Mazurskie. To instytucja kontynuująca tradycje przedwojennego Heimatmuseum powiatu szczycieńskiego. Warto zobaczyć niecodzienną kolekcję malowanych kafli piecowych. W sezonie letnim, w dni powszednie z wieży ratuszowej można oglądać piękne widoki.

noclegi Szczytno to rodzinne miasto Krzysztofa Klenczona. Gitarzysta i wokalista słynnych w latach 60. ubiegłego wieku Czerwonych Gitar tu mieszkał i tutaj został pochowany w 1981 r. Pamięci polskiego Johna Lennona poświęcony jest pomnik stojący przed Miejskim Domem Kultury. Imieniem muzyka nazwano także park położony w centrum miasta, nad Jeziorem Domowym Małym. Latem w Szczytnie są organizowane festiwale muzyki lat 60. i 70. Nieopodal pomnika Krzysztofa Klenczona znajduje się jeszcze jeden obelisk. Granitowy głaz z wyrytym 21°E i szyna kolejowa informują o przebiegającym przez miasto południku 21 stopni długości geograficznej wschodniej. W Polsce zwykło się mówić, że to południk warszawski, gdyż przebiega przez plac Teatralny w Warszawie. Dokładnie 145 km na południe od Szczytno domki.

Szczytno pokoje do wynajęcia leży nad dwoma jeziorami: Domowym Dużym, nazywanym także Długim, i Domowym Małym. Nad oboma jeziorami znajduje się wiele ośrodków wypoczynkowych, zajazdów i hoteli. Szczególnie malownicze jest Jezioro Domowe Małe, od zachodu otoczone parkiem miejskim i bulwarami z licznymi restauracjami oraz barami.

W ramach projektu: „Szczytno pensjonaty – promocja mazurskich produktów turystycznych i kulturalnych”, na ulicach, placach i w parku pojawiły się śmieszne figurki skrzatów. Znajdują się tam figurki m.in.: Jeźdźca, Obieżyświata, Zielarza, Rabusia, Biznesmena. Do nich mają sukcesywnie dołączać inne, takie jak: Policjant, Ornitolog, Strażak itp. Wesołe stworki są już w Szczytnie dużą atrakcją turystyczną.

Muzeum Mazurskie w Szczytnie jest oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Powstało w roku 1945 na miejscu niemieckiego Heimatmuseum, które założono w 1925 r. Zgromadzono tu zbiory archeologiczne, etnograficzne i przyrodnicze. Jest także miejscem wystaw czasowych.

Zamek Krzyżacki był kiedyś centralnym punktem miasta, teraz role tę pełnią jego ruiny. Pierwotnie zbudowany był z drewna. W 1370 roku spłonął podczas najazdu litewskiego. Po pożarze odbudowano go już z cegieł i kamienia. Był siedzibą prokuratora krzyżackiego, zarządzającego utworzonym tu okręgiem administracyjno-wojskowym. Po likwidacji Prus Zakonnych zamek stracił swoją pozycję strategiczną, ale nadal pozostawał siedziba starostwa.
W roku 1579 rozpoczęła się trwająca trzy lata przebudowa zamku. Gościem zamku był Władysław IV, który przyjeżdżał na polowania w okolicy. Po raz ostatni, w 1656 roku, zamek spełnił swoje obronne przeznaczenie, podczas wojny polsko – szwedzkiej odpierał ataki wojsk tatarskich.
Wiek 18. nie był zbyt szczęśliwy dla losów zamku. Nie prowadzono już w nim żadnego urzędu, został zaniedbany i częściowo rozebrany. W 1925 roku utworzono w nim muzeum powiatowe, a po zakończeniu drugiej wojny światowej, w latach 1945 – 1948 mieściło się tam Muzeum Mazurskie. Nie udała się odbudowa zamku, dlatego w latach 1990-1992 mury zabezpieczono w postaci stałej ruiny.
Dom Polski to budynek w Szczytnie przy ulicy Polskiej 35, gdzie skupiało się życie działaczy mazurskich w okresie międzywojennym. Spotykali się w nim dziennikarze i działacze, którzy zajmowali się propagowaniem i podtrzymywaniem tradycji polskich wśród ludności mazurskiej. Bywali tutaj m.in. Gustaw Leyding – senior i junior, Kazimierz Jaroszyk, redaktor ,,Mazura”, Bogumił Linka, bracia Karol i Hugo Bahrke i inni. Działały tu organizacje polonijne: Zjednoczenie Mazurskie, Samopomoc Mazurska i Związek Polaków w Niemczech. Przypominają o tym tablice umieszczone na zewnątrz budynku.

Chata Mazurska znajduje się przy ul. M. Konopnickiej i jest doskonale zachowany drewnianym budynkiem mieszkalnym z połowy 20. wieku. Konstrukcja oparta na sosnowych balach i dębowej podwalinie spoczywającej na podmurówce z głazówwyróżnia się charakterystyczną ozdobą, wieńczącą ścianę szczytową .